Skip to content

27 Forester DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2012

Property Information

Block116.29
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,364
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
47%
Improvement Value:$97,600
53%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+2.3%
2024$5,324+3.8%
2023$5,129+0.5%
2022$5,105+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 13541, Page 1384

Property Sale

Sale
$93,490
DeedBook 4657, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1987