Skip to content

48 Deer Run Dr NBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2003

Property Information

Block116.30
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,640
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
39%
Improvement Value:$134,400
61%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511+2.3%
2024$6,366+3.8%
2023$6,132+0.5%
2022$6,104+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5331, Page 926

Property Sale

Sale
$81,990
DeedBook 4552, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1986