Skip to content

9 Boulder DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 12, 1988

Property Information

Block116.30
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,364
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
43%
Improvement Value:$113,500
57%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+2.3%
2024$5,773+3.8%
2023$5,560+0.5%
2022$5,535+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4694, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1986