Skip to content

20 Deer Run Dr NBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block116.30
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,898
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
35%
Improvement Value:$159,200
65%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,329+2.3%
2024$7,167+3.8%
2023$6,903+0.5%
2022$6,871+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,898DeedBook 19037, Page 588Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 16984, Page 1068Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 10570, Page 634

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5219, Page 484

Property Sale

Sale
$87,990
DeedBook 4559, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1986