Skip to content

57 Deer Run Dr NBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block116.31
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,625
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
39%
Improvement Value:$134,600
61%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,567+2.3%
2024$6,422+3.8%
2023$6,186+0.5%
2022$6,157+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 15493, Page 1274

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 10162, Page 1360

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4880, Page 910

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4854, Page 181

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4729, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701