Skip to content

55 Deer Run Dr NBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Sep 17, 1997

Property Information

Block116.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,278
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
44%
Improvement Value:$107,900
56%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,743+2.3%
2024$5,615+3.8%
2023$5,409+0.5%
2022$5,384+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5506, Page 704

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4816, Page 695

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4766, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701