Skip to content

21 Orchid LaBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$264,903
Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block116.33
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,440
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
32%
Improvement Value:$220,800
68%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419+2.3%
2024$9,205+3.9%
2023$8,857+0.5%
2022$8,815+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,903
DeedBook 10846, Page 1231

Property Built

Built

Year Built: 2002