Skip to content

27 Orchid LaBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$326,484
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block116.33
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/30
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,095
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
34%
Improvement Value:$251,800
66%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161+2.3%
2024$10,908+3.9%
2023$10,498+0.5%
2022$10,448+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$326,484
DeedBook 11296, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 2003