Skip to content

4 Tulip CtBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block116.33
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,476
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$252,500
70%
Total Assessment$359,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+2.3%
2024$10,465+3.8%
2023$10,080+0.5%
2022$10,034+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 17353, Page 1387Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$248,498
DeedBook 10599, Page 1369

Property Built

Built

Year Built: 2001