Skip to content

10 Orchid LaBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$263,344
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block116.33
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,344
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
32%
Improvement Value:$222,700
68%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+2.3%
2024$9,481+3.8%
2023$9,133+0.5%
2022$9,090+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$263,344
DeedBook 10805, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 2002