Skip to content

40 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$155,997
Last Sale Date
Jul 17, 1997

Property Information

Block116.34
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
32%
Improvement Value:$215,700
68%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+2.3%
2024$9,175+3.8%
2023$8,838+0.5%
2022$8,797+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,997
DeedBook 5497, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1997