Skip to content

2 Azalea CtBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2015

Property Information

Block116.35
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,436
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$245,200
70%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425+2.3%
2024$10,194+3.8%
2023$9,820+0.5%
2022$9,774+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,885
DeedBook 5623, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1998