Skip to content

9 Azalea CtBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block116.35
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,246
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
31%
Improvement Value:$233,200
69%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,038+2.3%
2024$9,816+3.8%
2023$9,455+0.5%
2022$9,411+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500
Sq Ft2,246DeedBook 17615, Page 1687Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12278, Page 550

Property Sale

Sale
$190,409
DeedBook 5638, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1998