Skip to content

59 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$205,693
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block116.35
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/24
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
32%
Improvement Value:$214,100
68%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+2.3%
2024$9,187+3.8%
2023$8,849+0.5%
2022$8,808+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,693
DeedBook 10300, Page 1742

Property Built

Built

Year Built: 2001