Skip to content

13 Periwinkle DrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block116.35
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,824
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,800
36%
Improvement Value:$193,200
64%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,020+2.3%
2024$8,820+3.8%
2023$8,496+0.5%
2022$8,457+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,824DeedBook 19984, Page 813Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 14981, Page 1949

Property Sale

Sale
$174,078
DeedBook 10094, Page 1408

Property Built

Built

Year Built: 2000