Skip to content

27 Periwinkle DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$274,872
Last Sale Date
Feb 25, 2002

Property Information

Block116.35
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/30
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,031
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
36%
Improvement Value:$256,300
64%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,843+2.3%
2024$11,580+3.8%
2023$11,154+0.5%
2022$11,103+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$274,872
DeedBook 10758, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5379, Page 359