Skip to content

21 Lilac LaBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$173,342
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block116.36
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,542
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
33%
Improvement Value:$215,200
67%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+2.3%
2024$9,350+3.8%
2023$9,006+0.5%
2022$8,965+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,342
DeedBook 10257, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5379, Page 359