Skip to content

19 Lilac LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block116.36
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,444
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
29%
Improvement Value:$243,700
71%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,277+2.3%
2024$10,049+3.8%
2023$9,679+0.5%
2022$9,635+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 15662, Page 842Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$231,684
DeedBook 10544, Page 1952

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5379, Page 359