Skip to content

60 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$604,999
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block116.36
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,284
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,500
32%
Improvement Value:$216,000
68%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,512+2.3%
2024$9,301+3.8%
2023$8,959+0.5%
2022$8,917+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$604,999
Sq Ft2,284DeedBook 19974, Page 966Recorded4/7/2025

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft2,284DeedBook 17529, Page 1177Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15407, Page 120

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 11515, Page 1690

Property Sale

Sale
$169,170
DeedBook 5604, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1998