Skip to content

170 Pennsylvania AveBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block142.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,302
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
34%
Improvement Value:$223,000
66%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,003+2.3%
2024$9,781+3.9%
2023$9,416+0.5%
2022$9,372+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft2,302DeedBook 17942, Page 100Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12742, Page 682

Property Sale

Sale
$234,334
DeedBook 10892, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 2002