Skip to content

168 Pennsylvania AveBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block142.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,641
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
35%
Improvement Value:$208,400
65%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+2.3%
2024$9,356+3.8%
2023$9,012+0.5%
2022$8,970+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$374,900

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 18095, Page 1600Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 17043, Page 881Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$427,500
DeedBook 12587, Page 1132

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 11533, Page 1523

Property Sale

Sale
$261,235
DeedBook 10892, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 2002