Skip to content

111 Alexander DrBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block142.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningML-2
Sq Footage2,589
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
24%
Improvement Value:$264,400
76%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,357+2.3%
2024$10,127+3.8%
2023$9,755+0.5%
2022$9,710+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,589DeedBook 16149, Page 668Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$456,664
DeedBook 14108, Page 1212

Property Built

Built

Year Built: 2008