Skip to content

109 Alexander DrBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block142.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-2
Sq Footage3,325
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
22%
Improvement Value:$309,000
78%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,723+2.3%
2024$11,464+3.8%
2023$11,042+0.5%
2022$10,991+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$417,500

From:

To:

Sq Ft3,325DeedBook 16775, Page 1519Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$495,802
DeedBook 13948, Page 1457

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 13791, Page 1478