Skip to content

113 Bengal BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block143
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
28%
Improvement Value:$305,100
72%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423+2.3%
2024$12,142+6.8%
2023$11,373+1.9%
2022$11,165-0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$849,000
Sq Ft2,747DeedBook 19761, Page 1778Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 17425, Page 1202Recorded4/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 16792, Page 1205

Property Sale

Sale
$78,500

From:

To:

DeedBook 16792, Page 1205Recorded7/7/2017