Skip to content

109 Bengal BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block143
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/2AG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,476
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
35%
Improvement Value:$238,600
65%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+2.3%
2024$10,657+3.8%
2023$10,265+0.5%
2022$10,218+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 16534, Page 659Recorded10/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 2000