Skip to content

20 Rose Hill RdBarnegat, NJ 08005

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2007

Property Information

Block144.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,032
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
51%
Improvement Value:$95,800
49%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+7.9%
2024$5,368+3.8%
2023$5,171+0.5%
2022$5,147+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936