Skip to content

82 Rose Hill RdBarnegat, NJ 08005

Built 2015

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block144.01
Lot5.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,976
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
26%
Improvement Value:$309,500
74%
Total Assessment$415,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,381+2.3%
2024$12,107+3.8%
2023$11,662+0.5%
2022$11,608+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft2,976DeedBook 17119, Page 1184Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$394,990

From:

To:

DeedBook 16145, Page 1548Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$110,500

From:

To:

DeedBook 16030, Page 1593Recorded3/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015