Skip to content

149 Vivas DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block144.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,422
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$237,200
71%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+2.3%
2024$9,670+3.8%
2023$9,315+0.5%
2022$9,272+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 16500, Page 794Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$354,009
DeedBook 12257, Page 1514

Property Built

Built

Year Built: 2004