Skip to content

316 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block144.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class35
Description2S/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage1,974
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
32%
Improvement Value:$151,100
68%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,582+2.3%
2024$6,436+4.1%
2023$6,180+0.5%
2022$6,151+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,974DeedBook 17557, Page 1034Recorded8/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$248,995

From:

To:

DeedBook 16219, Page 1605Recorded10/20/2015