Skip to content

270 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block144.06
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class35
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage1,941
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
32%
Improvement Value:$148,800
68%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514+2.3%
2024$6,369+3.8%
2023$6,135+0.5%
2022$6,107+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,941DeedBook 17487, Page 1951Recorded5/31/2019

Property Sale

Sale
$250,260
DeedBook 14608, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 2010