Skip to content

334 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$268,867
Last Sale Date
Aug 22, 2018

Property Information

Block144.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class35
Description3SF/1AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,006
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
29%
Improvement Value:$151,500
71%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,386+2.3%
2024$6,244+3.8%
2023$6,015+0.5%
2022$5,987+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,867

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 17226, Page 87Recorded8/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018