Skip to content

295 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$277,036
Last Sale Date
Apr 6, 2012

Property Information

Block144.07
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class35
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,085
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
28%
Improvement Value:$160,800
72%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+2.3%
2024$6,515+3.8%
2023$6,275+0.5%
2022$6,246+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,036
DeedBook 15165, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 2009