Skip to content

223 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$280,648
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block144.07
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class35
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage1,974
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
32%
Improvement Value:$151,200
68%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,585+2.3%
2024$6,439+3.8%
2023$6,202+0.5%
2022$6,174+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,648

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 15660, Page 1083Recorded10/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 2010