Skip to content

291 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block144.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class35
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage1,951
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
31%
Improvement Value:$158,900
69%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+2.3%
2024$6,663+3.8%
2023$6,418+0.5%
2022$6,389+1.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 17297, Page 1168Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 17234, Page 241Recorded9/10/2018

Property Sale

Sale
$249,394
DeedBook 14388, Page 1756

Property Built

Built

Year Built: 2009