Skip to content

191 Emerson LaBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block144.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,472
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
30%
Improvement Value:$241,400
70%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+2.3%
2024$9,810+2.1%
2023$9,607+0.5%
2022$9,562+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000
Sq Ft2,472DeedBook 18373, Page 764Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,472DeedBook 17606, Page 537Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 16317, Page 586Recorded2/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$110,500

From:

To:

DeedBook 16223, Page 1840Recorded10/26/2015