Skip to content

102 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$340,990
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block144.11
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,295
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
32%
Improvement Value:$221,100
68%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+2.3%
2024$9,464+3.8%
2023$9,116+0.5%
2022$9,074+2256.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,990
DeedBook 17667, Page 513Recorded11/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

DeedBook 17104, Page 1737Recorded5/4/2018