Skip to content

105 Sinclair LaBarnegat, NJ 08005

Built 2017

Last Sale Price
$447,890
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block144.11
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage3,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
24%
Improvement Value:$332,400
76%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,992+2.3%
2024$12,704+3.8%
2023$12,237+4.0%
2022$11,764+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$447,890

From:

To:

Sq Ft3,332DeedBook 16779, Page 1563Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$113,263

From:

To:

DeedBook 16691, Page 1156Recorded3/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017