Skip to content

101 Sinclair LaBarnegat, NJ 08005

Built 2017

Last Sale Price
$439,990
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block144.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage3,260
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
25%
Improvement Value:$311,400
75%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,396+2.3%
2024$12,121+6.6%
2023$11,376+0.5%
2022$11,323+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$439,990

From:

To:

DeedBook 16560, Page 1590Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$110,500

From:

To:

DeedBook 16410, Page 708Recorded6/3/2016