Skip to content

115 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block144.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage3,030
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
28%
Improvement Value:$268,600
72%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,122+2.3%
2024$10,876+5.6%
2023$10,299+0.5%
2022$10,251+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 17412, Page 1299Recorded3/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

DeedBook 17034, Page 768Recorded2/23/2018