Skip to content

107 Hawthorne LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$388,795
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block144.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,661
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$249,000
71%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+2.3%
2024$10,276+3.8%
2023$9,898+1.2%
2022$9,782+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$388,795

From:

To:

Sq Ft2,661DeedBook 17137, Page 307Recorded6/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 16974, Page 590