Skip to content

163 Emerson LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$335,619
Last Sale Date
Jun 10, 2019

Property Information

Block144.13
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,295
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
31%
Improvement Value:$236,800
69%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+2.3%
2024$9,921+3.8%
2023$9,556+0.0%
2022$9,554+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,619

From:

To:

DeedBook 17517, Page 1576Recorded6/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

DeedBook 17034, Page 780Recorded2/23/2018