Skip to content

117 Emerson LaBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$419,802
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block144.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-1
Sq Footage2,990
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
26%
Improvement Value:$303,500
74%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,131+2.3%
2024$11,862+6.7%
2023$11,115+0.5%
2022$11,064+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,802

From:

To:

Sq Ft2,990DeedBook 16523, Page 1327Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$110,500

From:

To:

DeedBook 16400, Page 1212Recorded5/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016