Skip to content

567 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 21, 2007

Property Information

Block146.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1430
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,000
48%
Improvement Value:$402,000
52%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,923+2.3%
2024$22,415+3.8%
2023$21,591+0.5%
2022$21,491+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 13791, Page 825

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 11034, Page 62

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5711, Page 395