Skip to content

26 Thorn AveBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block150
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
66%
Improvement Value:$52,200
34%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,543+2.3%
2024$4,442+3.8%
2023$4,279+0.5%
2022$4,259+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 15242, Page 1178

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 14959, Page 1455

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3808, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1972