Skip to content

515 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block158
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description1SCB/2400
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage3,240
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
34%
Improvement Value:$232,100
66%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,473+2.3%
2024$10,241+3.8%
2023$9,864+15.5%
2022$8,543+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$429,000

From:

To:

DeedBook 16934, Page 1085Recorded11/13/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4871, Page 608

Property Sale

Sale
$77,700
DeedBook 4238, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1970