Skip to content

9 Jennifer LaBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block161.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,886
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
36%
Improvement Value:$231,600
64%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,717+2.3%
2024$10,480+3.8%
2023$10,094+0.5%
2022$10,048+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 13845, Page 822

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11432, Page 964

Property Sale

Sale
$222,540
DeedBook 5640, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1998