Skip to content

21 Nelson DrBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$228,465
Last Sale Date
Oct 21, 1997

Property Information

Block161.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,030
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
30%
Improvement Value:$269,900
70%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,527+2.3%
2024$11,271+3.8%
2023$10,857+0.5%
2022$10,807+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$228,465
DeedBook 5516, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1997