Skip to content

25 Nelson DrBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block161.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,220
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
35%
Improvement Value:$217,700
65%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+2.3%
2024$9,729+3.8%
2023$9,371+0.5%
2022$9,328+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 17378, Page 994Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$188,253
DeedBook 5643, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1998