Skip to content

12 Jon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block161.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,377
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
34%
Improvement Value:$219,800
66%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,907+2.3%
2024$9,688+3.8%
2023$9,332+0.5%
2022$9,288+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,377DeedBook 20069, Page 1576Recorded7/14/2025

Property Sale

Sale
$191,943
DeedBook 5703, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1999