Skip to content

23 Janelle DrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$335,500
Last Sale Date
Jan 6, 2015

Property Information

Block161.02
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,031
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
30%
Improvement Value:$254,200
70%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,881+2.3%
2024$10,640+3.8%
2023$10,249+0.5%
2022$10,201+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,500

From:

To:

Sq Ft3,031DeedBook 15982, Page 1427Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$240,194
DeedBook 10119, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 2000